Jak správně připravit stavební otvor pro skryté zárubně?

Jak správně připravit stavební otvor před tím, než do něj budete chtít zabudovat skrytou zárubeň? Máme pro vás stručný přehled…

Stavební rozměry pro dveřní bezobložkové systémy:

 • síla dokončené příčky – 125 mm a vyšší
 • šířka čistého průchodu pro jednokřídlé dveře – od 600 do 1 000 mm
 • šířka čistého průchodu pro dvoukřídlé dveře – od 1 250 do 2 050 mm
 • výška čistého průchodu – 1 970 mm, 1 982 mm, 1 985 mm, 2 100 mm, 2 112 mm, 2 115 mm, atyp až do 3 700 mm

Příprava zděného stavebního otvoru

Na vybudování zděného stavebního otvoru je kladeno několik základních požadavků:

 1. Je nutné, aby byl dokonale rovný – je tedy nutný důraz na pečlivou stavební práci!
 2. Šířka stavebního otvoru musí být z každé strany větší o 1 centimetr, než je venkovní šířka zárubně. To znamená, že celkově bude šířka stavebního otvoru o 2 centimetry větší, než je venkovní šířka zárubně. 
 3. Výšku stavebního otvoru, je třeba počítat opět s 1 centimetrem navíc v horní části otvoru. Tato rezerva je důležitá pro pohodlné vložení zárubní do stavebního otvoru.

Příprava stavebního otvoru ze sádrokartonových profilů

 • Jednoplášťový stavební otvor

V tomto případě je sádrokartonová konstrukce ponechána volná, tedy bez jakéhokoliv opláštění, které usazujeme až po ukotvení skryté zárubně.

 1. Pokud je možné UA profily posunout, tak je ideální stavební otvor připravit přesně na vnější rozměr zárubně i s kotvami a potom ho posunem profilů upravit přesně na rozměr zárubně.
 2. Jestliže to možné není, tak doporučujeme stavební otvor ponechat o 1 centimetr větší, než je venkovní rozměr zárubně.  
 • Dvouplášťový stavební otvor

Jedná se o variantu, kdy se konstrukce hliníkových profilů rovnou i opláští. Rozsah průchodu je ideální nechat pouze o 1 centimetr širší, než je vnější rozměr zárubně. A stejná míra platí také pro výšku průchodu, tedy větší o 1 centimetr.

POZOR!

 • při rekonstrukci / výměně klasických obložkových zárubní za bezobložkovou skrytou variantu má investor v podstatě dvě možnosti:

a) úprava velikosti stavebního otvoru – zvětšení otvoru přibližně o jeden až dva centimetry a použití standardizovaných rozměrů skrytých zárubní

b) ponechání původního stavebního otvoru a výroba atypického rozměru skryté zárubně a dveřního křídla – v tomto případě je třeba počítat se zmenšením vlastního dveřního průchodu přibližně o jeden až dva centimetry